Лікування клімаксу

Клімакс або клімактеричний період — фізіологічний стан жіночого організму, що характеризується поступовим початком, що включає ряд адаптаційних механізмів жіночого організму, що наступає у віці в середньому 50 років.

Розмежовують фази клімактеричного періоду:

 • пременопауза — період від появи перших клімактеричних симптомів до останньої самостійної менструації;
 • менопауза — остання самостійна менструація, обумовлена функцією яєчників (дату встановлюють ретроспективно, а саме після 12 місяців відсутності менструації);
 • перименопауза — період, що об'єднує пременопаузу і 1-й рік після менопаузи;
 • постменопауза — починається з менопаузи і закінчується у 65-69 років; прийнято виділяти ранню (до 5 років) і пізню (від 5 до 10 років) постменопаузу.

Через 1-3 роки після настання менопаузи можуть виникати такі симптоми:

 • урогенітальні розлади — нетримання сечі, гіперактивний сечовий міхур;
 • ураження шкіри і її придатків (ламкість нігтів, зморшки, сухість і випадіння волосся).

До пізніх проявів клімактерію відносять обмінні порушення:

 • постменопаузальний метаболічний синдром (атеросклероз, артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія, інсулінорезистентність);
 • неврологічні: зниження когнітивної функції, пам'яті, зору, слуху;
 • кістково-м'язові: остеопороз, остеоартрит.

Діагностика та лікування клімаксу в «СітіКлініка»

Щоб діагностувати клімакс і захворювання, які розвиваються на його тлі, фахівці нашої клініки проводять комплексне обстеження, яке включає:

 • біохімічні дослідження
 • перевірку гормонального фону
 • цитологічний аналіз мазка
 • УЗД та інші інструментальні дослідження

При необхідності лікар призначає біопсію або інші додаткові дослідження в залежності від симптомів, хронічних захворювань та інших нюансів. Всі необхідні діагностичні процедури ви можете пройти в нашому медичному центрі. Для обстеження ми використовуємо сучасні методи та інноваційне обладнання, що забезпечує точність даних про ваше здоров'я.

Лікування клімаксу базується на прийомі гормональних засобів та симптоматичній терапії. Також лікар може призначити вітамінно-мінеральні комплекси й інші ліки. Наші фахівці дають докладні рекомендації стосовно харчування і фізичної активності. Вони підказують, як боротися із сухістю шкіри та іншими проявами клімаксу.

Важливо розуміти: клімакс – не хвороба, і з ним обов'язково зіткнеться кожна жінка. Однак своєчасне звернення за допомогою до лікаря допоможе вам зберегти здоров'я та прекрасне самопочуття.

Якщо ви підозрюєте про початок клімаксу, записуйтеся на прийом по телефону або через форму на сайті.

Наші переваги

Досвідчені
фахівці

У нас працюють тільки сертифіковані фахівці, які володіють багатим досвідом

Широка
спеціалізація

Ми надаємо широкий спектр лікувальних та діагностичних послуг

В ногу
з часом

Ми використовуємо тільки перевірені та ефективні методики лікування

Лояльні
ціни

Кожен пацієнт клініки може вибрати відповідний за вартістю пакет послуг

Записатися на прийом

Діагностика клімаксу:
1

Оцінка ступеня вираженості перерахованих вище симптомів

Бальна оцінка симптомів клімактеричного синдрому за допомогою індексу Куппермана; тяжкість інших симптомів оцінюють на підставі суб'єктивних скарг пацієнтки, далі підсумовують бали за всіма показниками; вимірювання рівня АТ і пульсу.

2

Лабораторна діагностика

Другий етап у ряді випадків допомагає лікареві у діагностиці патологічного клімаксу, коли менструація припиняється до 45 років (рання менопауза) або до 40 років (передчасна менопауза), і такі стани повинні бути розпізнані, адже від своєчасності їх виявлення залежить прогноз і якість життя жінки. Крім того, в аспекті нашого часу, маса патологій репродуктивної системи, і хірургічне її лікування, призводить до хірургічної менопаузи, прояви якої повинні коригуватися залежно від лабораторних даних.

 • Цитологічне дослідження мазків з шийки матки (мазок по Папаніколау);
 • визначення рівня ФСГ, ЛГ, естрогенів, пролактину, ТТГ, тестостерону в крові;
 • біохімічний аналіз крові (креатинін, АЛТ, АСТ, ЛФ, глюкоза, білірубін, холестерин, тригліцериди);
 • ліпідний спектр крові (холестерин в ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ, ліпопротеїди (а), індекс атерогенності);
 • коагулограма.
3

Інструментальні методи дослідження (в основному для діагностики пізніх симптомів клімактерію)

Інструментальні методи дослідження:

 • мамографія;
 • трансвагінальне УЗД (критерієм відсутності патології в ендометрії в постменопаузі служить його товщина на м-Ехо 4-5 мм);
 • остеоденситометрія.

Наші експерти

Як хочеться бути завжди молодою і красивою, життєрадісною й енергійною. Протягом багатьох століть відомі жінки намагалися створити еліксир вічної молодості для продовження життя і збереження краси й здоров'я свого тіла. Однак, природою задумано інакше. Як пори року змінюють один одного, так і фізіологічні етапи життя жіночого організму мають свою черговість. Кожній жінці доводиться проходити через природні вікові рубежі.

Якщо провести паралелі, то весна — прекрасна молодість, відчайдушна юність, літо — осмислена зрілість (репродуктивний період), осінь — той самий клімакс — перехідний період, зима — неспішна старість.

І все ж, що таке перехідний період між зрілістю і старістю…

Про ранні симптоми клімаксу звикли багато і часто говорити. Кожна жінка дуже барвисто може сама їх описати: раптом мене кинуло в жар в самий не слушний момент, все обличчя, шия стали червоними, як помідор, на лобі виступили краплі холодного поту, через 2-3 хвилини все пройшло — так звані «припливи», і таких припливів може бути в день від 1-2 до 15-20. А ось ще ситуація — всю ніч не спала, безсоння замучила, на ранок голова болить. Або ще — нікого не хочу бачити, чути тим більше, мене все дратує. До ранніх симптомів відноситься маса емоційно-вегетативних розладів — дратівливість, сонливість, слабкість, занепокоєння, депресія, забудькуватість, неуважність, зниження лібідо, відчуття страху, тривоги, температурні реакції, а також ряд вазомоторних змін — припливи жару, озноб, підвищена пітливість, головний біль, артеріальна гіпотензія або гіпертензія, прискорене серцебиття; ендокринних — зміна вуглеводного і жирового обміну.

Всі ці розлади пов'язані з адаптацією жінки до змін гормонального фону — адже яєчник, як основне джерело продукції жіночих статевих гормонів вже не працює і організм шукає нові шляхи досягнення гомеостазу системи. За ступенем вираженості цих симптомів оцінюють тяжкість клімактеричного періоду.

Про відстрочені та пізні симптоми клімаксу говорять частіше на прийомі у лікаря, причому правильніше сказати, лікарів різних спеціальностей — невропатолога, терапевта, кардіолога, травматолога і тд.

Більшість проявів клімактеричного періоду коригуються, особливо лікування цих симптомів актуально в сучасному світі, коли жінка після 45 років веде активний спосіб життя, і особливості її вікового періоду позначаються на якості життя. Позаяк більшість захворювань у клімактерії виникає в результаті дефіциту статевих гормонів, то на першому місці обгрунтовано призначення замісної гормональної терапії, метою якої є заміщення (заповнення) гормональної функції яєчників у жінок, які відчувають дефіцит статевих гормонів. Важливо досягти таких оптимальних рівнів гормонів в крові при мінімальному дозовому режимі, які б реально покращили загальний стан, забезпечили профілактику пізніх обмінних порушень і не викликали побічних ефектів. До призначення гормональної терапії існує ряд показань і протипоказань. При консультуванні пацієнтів з проявами клімактеричного періоду лікар оцінює ризики і обирає оптимальні схему, дозу і комбінацію гормонів, а також тривалість терапії. ЗГТ вимагає ретельного лабораторного моніторингу клініко-біохімічних показників.

Враховуючи протипоказання до призначення ЗГТ або відмову жінки ЗГТ, ступінь вираженості симптомів, існують альтернативні методи – вітамінотерапія, гомеопатія, фітотерапія.

На фарм ринках з'явився новий ряд препаратів – стимулятори естрогенових рецепторів, які мають менший відсоток ускладнень, ніж при ЗГТ і можуть бути використані при протипоказаннях до ЗГТ.

Фізіотерапія займає не останнє місце комплексному лікуванні клімаксу (УЗ, магнітотерапія, голкорефлексотерапія, дарсонвалізація)

Жінка повинна розуміти, що клімакс - початок нового етапу життя, який можна так само цікаво і активно прожити, як і попередні роки. Необхідно усвідомлювати, що настав час обмежити себе або краще зовсім відмовитися від таких шкідливих звичок, як куріння і вживання алкоголю. Постійний рух і збалансоване харчування допоможуть в профілактиці остеопорозу і захворювань серця та судин. В ідеалі гормональна терапія — раціональне доповнення до здорового способу життя. Життєстверджуючий настрій, увага до свого фізичного і душевного стану — вирішальні чинники для збереження високої якості життя жінки надовго.

 

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний