Гіперпролактинемія: симптоматика, діагностика та методи лікування захворювання

гіперпролактинемія методи лікування

Гормональна система впливає на роботу всіх внутрішніх органів та наше самопочуття. Дефіцит чи надлишок того чи іншого гормону відразу позначається на загальному здоров'ї людини. І, незважаючи на те, що пролактин часто належать до категорії жіночих гормонів, він виробляється (хоч без меншої кількості) у тому числі й у чоловіків. У ряді випадків підвищення рівня цього гормону – нормальне явище, наприклад, у період вагітності або годування груддю. Однак в інших випадках необхідно якнайшвидше нормалізувати пролактин - ендокринологія займається діагностикою та лікуванням такого захворювання, як гіперпролактинемія .

Особливості та причини гіперпролактинемії

Пролактин - гормон, який у жінок відповідає у тому числі за роботу молочних залоз. Саме він активізується в період лактації, може підвищуватись вже з настанням вагітності, оскільки організм готується до годування малюка. Гормон відповідає також за роботу яйцеклітин, регуляцію менструального циклу.

У чоловіків пролактин також відіграє важливу роль, впливає на активність сперматозоїдів та вироблення тестостерону.

Причин, чому буває підвищений пролактин кілька:

 • захворювання гіпофіза або поява новоутворення у гіпоталамусі;
 • збій у роботі щитовидної залози;
 • захворювання печінки у тому числі і цироз;
 • проблеми з роботою нирок чи надниркових залоз;
 • полікістоз яєчників.

У ряді випадків у такої хвороби, як гіперпролактинемія, причини можуть бути пов'язані з прийомом деяких медикаментозних препаратів: антигістамінні або антидепресанти можуть впливати на концентрацію вироблення пролактину.

Симптоматика гіперпролактинемії 

Як такі симптоми та очевидні ознаки у гіперпролактинемії відсутні. Йдеться швидше про наслідки, які за відсутності своєчасного лікування починає відчувати організм. У жінок це:

 • збої у менструальному циклі: часті затримки, аменорея, немає овуляції протягом кількох місяців;
 • скорочення обсягу менструальних виділень та їх тривалості до 1-2 днів;
 • відсутність статевого потягу, зниження лібідо;
 • оволосіння за чоловічим типом.

Також згодом може спостерігатися ожиріння і разом з ним підвищується рівень холестерину, спостерігаються ознаки остеопорозу. За відсутності своєчасного лікування гіперпролактинемія у жінок може викликати шкірні захворювання та психоневрологічні проблеми. Наприклад, пацієнтки часто скаржаться на проблеми із засинанням, неспокійний сон, апатію, зміну настрою, слабкість.

У чоловіків у разі підвищення гормону пролактину спостерігається зростання молочних залоз, у деяких випадках з них з'являються невеликі виділення. Також коливання гормону, як і в жінок, знижує лібідо. Разом з цим знижується швидкість руху сперматозоїдів, що згодом може призвести до безпліддя.

Високий рівень пролактину очевидно впливає як на збої у роботі репродуктивних органів прокуратури та систем. Він також є причиною проблем в організмі загалом і може призвести до серйозних наслідків.

причини гіперпролактинемії

Якою є норма пролактину у чоловіків та жінок

Перш ніж розпочинати діагностику, потрібно ознайомитись зі стандартами та нормами рівня гормону пролактину. Концентрація визначається методом лабораторної діагностики. Універсального показника тут не існує – норма відрізнятиметься залежно від статі та віку пацієнта:

 • для жінок віком від 18 років – 4,7-23,3 нг /мл;
 • для чоловіків норма пролактину нг /мл становить діапазон від 4 до 15;
 • у хлопчиків підлітків норма гормону становить 4,7-16,7 нг /мл, а у дівчаток у період 14-18 років: 3,7-23,3 нг /мл.

Як діагностується гіперпролактинемія

Пролактин — гормон, концентрація якого на різних етапах, особливо у жінок, може змінюватися. Самостійно пацієнти не можуть діагностувати у себе гіперпролактинемію . Цей діагноз можуть запідозрити ендокринологи-терапевти. І тоді за підозри на підвищення рівня пролактину пацієнта направляють на лабораторні дослідження.

Аналіз необхідно складати 2-3 рази. Дні для його здавання мають бути різними. Це потрібно, щоб відстежити коливання та зіставити їх з різними станами, наприклад, зміна рівня пролактину в різний час доби.

Жінкам для більш точного виміру даного гормону рекомендують здавати аналіз крові у перші кілька днів менструального циклу вранці до першого прийому їжі. Для чоловіків жодних особливих рекомендацій щодо цього немає – лабораторні дослідження можна здавати у будь-який день.

Якщо аналізи показали підвищення пролактину, може знадобитися додаткова діагностика для відстеження змін стану внутрішніх органів та систем. Це може бути, наприклад, КТ або МРТ гіпофіза, узі щитовидної залози і т.д.

Як лікують гіперпролактинемію

Тепер розберімось, як лікувати підвищений пролактин? Найчастіше фахівці наполягають на медикаментозній терапії. Однак при суттєвих змінах стану гіпоталамуса або гіпофіза може бути призначене хірургічне втручання.

Якщо причиною є прийом антигістамінних препаратів або антидепресантів, лікарі коригують схему лікування та переводять пацієнта на інші препарати. Якщо ж пролактин підвищено внаслідок збою в роботі інших внутрішніх органів та систем, важливо своєчасно розпочати усунення основної проблеми.

Для нормалізації гормонального фону лікарі також можуть призначати препарати, які знижують рівень вироблення пролактину. Найчастіше захворювання піддається лікуванню. Головне своєчасно звернутися за допомогою, наголосивши на перших ознаках проблеми. Щоб уникнути гормональної терапії, займайтеся профілактикою – регулярно відвідуйте ендокринолога та ретельно підбирайте КОКи – вони можуть впливати на гормональну систему.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний