Розлади сну

Розлади сну

Здоровий сон – це один з головних складових міцного здоров’я поряд зі збалансованим харчуванням та регулярною фізичною активністю.

Нормальна тривалість сну індивідуальна. В межах 7-9 годин у працездатного населення і 4-6 годин у людей похилого віку. Основним показником норми сну є відчуття відпочинку після нього.

Розлади сну – одна із найбільш частих скарг, з якими стикається лікар. Третина дорослого населення відчуває тимчасові чи постійні труднощі, пов’язані з розладами сну.

Які основні категорії розладів сну:

  1. Інсомнія – психогенний розлад сну, основними критеріями якого є порушення тривалості чи якості сну, що призводить до сонливості в денний час, порушення концентрації уваги, пам’яті та тривожності. При психогенно обумовлених неврологічних розладах частота різних форм порушень сну досягає 80%.
  2. Розлади дихання, пов’язані зі сном – ваше дихання змінюється під час сну. Найпоширеніше – апное сну – хвороба зупинки дихання під час сну, що призводить до постійної нестачі кисню і суттєво збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
  3. Розлади циклу сон-неспання – стан, що характеризується невідповідністю між існуючим і необхідним ритмом сну і неспання. («джетлаг», розлад позмінної роботи).
  4. Парасомнії – розлади сну, що стосуються «ненормальної» поведінки під час перебігу сну, засинання та прокидання. Сюди належать зокрема сомнамбулізм, сонний параліч, сексомнія, нічні жахи та кошмари, бруксизм.
  5. Рухові розлади пов’язані зі сном –  синдром неспокійних ніг, у вас виникає бажання рухати ногами під час відпочинку. Синдром неспокійних ніг пов’язаний із вагітністю, хворобою Паркінсона, дефіцитом заліза та іншими факторами, але причина більшості випадків невідома.
  6. Гіперсомнія – надмірна тривалість нічного сну чи сонливість протягом дня. Існує декілька видів даного розладу:
  • ідіопатична гіперсомнія – пов’язана зі стресом та хронічним недосипанням вночі;
  • нарколепсія – це розлад сну, який викликає бажання раптово заснути вдень, протистояти якому неможливо. 

Загальними принципами лікування розладів сну є увага до гігієни сну, вирішення супутніх психічних та психологічних проблем, усунення причини, що викликає безсоння, застосування снодійних препаратів для короткострокового лікування.

Поради щодо підготовки до сну:

1. Не лягайте і не намагайтеся заснути, якщо не хочете спати.

2. Старайтеся не спати вдень навіть якщо хочеться.

3. Не лягайте занадто рано.

4. Дотримуйтесь режиму харчування – не переїдайте перед сном, але і не лягайте спати голодними. Після 16:00 не вживайте напоїв з кофеїном (шоколад, кава, чай, тонізуючі напої).

5. Хоча б 2-3 рази на тиждень займайтеся фізичними вправами, однак уникайте інтенсивних навантажень за 4-5 годин до сну. Корисно ввечері прогулятися пішки, прийняти теплу ванну, зробити масаж, чи дихальну гімнастику.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний