Гормональне обґрунтування депресії

Гормональне обґрунтування депресії

      Наш лікар ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук Ткачук Любов Анатоліївна просто і доступно пояснює зв'язок між гормонами та депресією.

     Про те, що гормони регулюють абсолютно всі процеси життєдіяльності, вже розуміють усі. Серцеві скорочення,  запам’ятовування вірша,  рух їжі по кишківнику, дозрівання яйцеклітини, набряки на обличчі, блискуче волосся, і ще безліч процесів, все це неможливе без участі того чи іншого гормону. І ми зараз говоримо про тіло, про його життєдіяльність. Але, в нас є ще одна дуже важлива сфера життя – емоційна, і, невже для неї гормони менш актуальні?

     Почнемо з щитовидної залози. Основні її гормони – тироксин і трийодтиронін – це енерготоніки, тобто, речовини, які постачають і підтримують енергію в клітині, мільярд клітин – це орган, наприклад печінка чи мозок. І, от уявіть собі орган, в якому немає енергіі для існування і роботи, що буде з таким мозком? Він не здатен дати «робочий продукт», концентрувати увагу, синтезувати матеріал, запам’ятовувати процеси, мислити, створювати, надихати. Мозок хоче спокою, залишки енергіі  розходуються просто, щоб підтримати себе самого. А тут ще і тіло, так само збіднене енергією, бо до клітин не доноситься потрібна кількість кисню і поживних речовин, уповільнюються всі обмінні процеси, тіло також «просить» енергозбереження. Менше рухів, менше спорту, менше мозкового завантаження, з боку тіла – немає сил ні на що, з боку центру, головного мозку, немає і бажання. Так замикається коло «не хочу, бо не можу. Не можу, бо не хочу».

     Наступний гормон, пролактин. Він прекрасний за своїми біологічними проявамих, він підступний по комбінації симптомокомплексу. Немає нічого різкого і яскравого, скарги приглушені і замасковані під втому, хронічний стрес, спосіб життя, інші супутні хвороби. Створений природою для забезпечення процесів лактаціі (годування грудьми), при найменших порушеннях концентраціі як у жінок, так і у чоловіків, має широкий спектр проявів. Зменшення статевого потягу, до повної  відсутності сексуального  бажання, основна скарга. А що за нею стоїть? Для жінки усвідомити свою непривабливість і несексуальність? Для чоловіка – не реалізувати себе у стосунках через сексуальні невдачі? Ми ж людські істоти, винахідливі, починаємо підміняти поняття, наприклад переїдати, бо акценти привабливості зміщуються , розчиняються за непотрібністю. Або, вживаємо надлишок алкоголю, це я вже про чоловіків. Ну, і переідаємо. Хотіла б сказати – занурюємось в роботу, але, - ні, не вийде, бо мозкова концентрація також дасть збій, пролактин контролює судинний тонус і накопичення води в тканині мозку, відчуття «важкої голови» не найкращий посібник в роботі. Через короткий час ми маємо особу з прибавкою ваги, набряками, апатичну, не привабливу сексуально, без блиску в очах, без життєвого тонусу. Коло «не хочу, бо не можу. Не можу, бо не хочу».

     Наднирник, кортизол і ДНЕА.  Фізична активність, м'язовий тонус, артеріальний тиск, кістки, суглоби, пульс, реакція на стрес. Є стреси «хороші» і «погані», і саме хороші є рушійною силою для звершень, побудови кар’єри, сімейних стосунків, реалізаціі в улюбленій справі тощо. Спотворена робота наднирника забезпечить спотворену реакцію на стрес: там , де потрібно прийняти швидке рішення - ми будемо впадати в паніку, там де потрібно зважити і подумати - ми зайдемо в розпач і істерику. І яка тут професійна реалізація чи міцні стосунки в родині? І ще, ДНЕА такий самий енерготонік, як і гормони  щитовидної залози. Коли психіка постійно видає якісь незрозумілі реакціі або не видає жодних взагалі, оточуючі не завжди толерантно ставляться до такої ситуаціі, та й сама людина не цілком розуміє, що з нею, тому часто закривається в проблемі, уникає спілкування і контактів, стає сексуально непривабливою, переїдає, ну і далі ви знаєте, замкнене коло депресіі закрилось.

     Тестостерон і естрадіол. Тут взагалі все цікаво. Чоловіче і жіноче, яке поєднане в кожному з нас, обидва цих гормони обов'язковоь продукуються і у жінок , і у чоловіків. В чому секрет? В балансі та компромісі між ними. Забагато  естрадіолу у чоловіка змінюють пропорціі його тіла в жіночий  бік, роблять сентиментальним і придирливим, росте животик, падає якість статевого життя. Надлишок тестостерону у жінок дають випадіння волосся і вугрову шкіру, дратівливість, порушення менструального циклу, агресію і потяг до сварок. Недостатність важливих для кожної статі гормонів спричинять слабкість і втому, усвідомлення своєї нереалізованості і не усвідомлення іі причин. І це, знову ж таки, короткий шлях до депресивного стану будь-якого ступеню прояву, безсонних ночей і «розбитого» дня .

     Є ще дуже багато причинно-наслідкових зв'язків між рівнем гормонів в крові і поведінкою нашого тіла та психо-емоційними реакціями, описані лише декілька. Так само важливо врахувати вік, період життя, соціально-побутові чинники, негормональні захворювання.

     Чи працює це в зворотний бік? Абсолютно. Депресія, спричинена серйозними трагічними подіями, вимагає лікувальної корекціі, тому що з плином часу вона здатна стати органічною проблемою, спричинити справжні розлади тіла в гормональній площині (згадаймо відсутність менструаціі у жінок під час війни, анорексію у підлітків з летальними наслідками, стресову маніфестацію цукрового діабету тощо).

     Гормональний чек-ап і консультація ендокринолога. Якщо вам не цілком подобається ваша емоційна, професійна, сімейна, статева реалізація, зовнішність і настрій – маєте привід пройти гормональне обстеження. І, увага!, навіть , якщо отримані результати не виходять за межі діапазону здорової людини, поговоріть з ендокринологом. Можливо, відповідь буде на поверхні, і , не обов'язко  з використанням гормонального лікування.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний