Що робити при пуповинній грижі: методи лікування, показання до операції

що робити при пуповинній грижі

Попри те, що пуповинна грижа у дітей зустрічається не так часто, важливо знати про ключові її симптоми та методи лікування. Оскільки захворювання прогресує досить швидко і при несвоєчасному зверненні до фахівця може бути небезпечним для життя та здоров'я людини.

При пуповинній грижі зовнішнім симптомом є виступ внутрішніх органів через пупок, який проявляється вже під час розвитку дитини в утробі. У деяких випадках симптоми пропадають ще до 5-6 років. Однак бувають ситуації, коли потрібно видалення грижі.

Давайте докладніше розберемо, наскільки важливою є операція, чи можна обійтися без неї і як правильно підготуватися до видалення грижі у дитини?

Причини та передумови виникнення пуповинної грижі

Перш ніж розповідати про лікування та необхідність хірургічного втручання, важливо визначити, чому з'являється грижа у дитини в період її розвитку в утробі матері. Остаточних точних причин виникнення захворювань не виявлено. Однак ряд досліджень показали, що є супутні фактори, що помітно підвищують ризик пуповинної грижі:

  1. Третій та вище ступінь ожиріння у жінки в період вагітності.
  2. Зловживання шкідливими звичками під час виношування дитини: алкоголь, куріння.
  3. Приймання ряду лікарських засобів, які можуть вплинути на розвиток плода.

Перші симптоми грижі у ще не народженої дитини виявляються на третій місяць розвитку. У цей момент починають збільшуватися обсягом ключові внутрішні органи, в тому числі й кишківник. Він починає випирати через пуповину, проте згодом займає належне місце. І лише у разі патології залишається випираючим і призводить до пуповинної грижі.

Діагностика пуповинних гриж у дітей

Перший та головний метод діагностики полягає у зовнішньому огляді зони живота. Зазвичай при пуповинних грижах у дитини спостерігаються больові симптоми та дискомфорт біля пупка. Зовні це може супроводжуватися запаленням та почервонінням, появою невеликих ущільнень дома грижі. Серед інших симптомів: збій у роботі шлунково-кишкового тракту.

При цьому у ряді випадків пуповинна грижа не дає жодної симптоматики. Саме тому важливо своєчасно проходити всі необхідні обстеження, у тому числі огляд у хірурга.

Чи може пуповинна грижа зникнути сама собою?

Батьки малюків зазвичай побоюються хірургічних втручань. Особливо тих, що проводяться під загальним наркозом. Тому важливо знати, наскільки життєво необхідною є операція для видалення пуповинної грижі. І чи може випирання внутрішніх органів пройти саме собою? Насправді такий варіант цілком можливий – організм дитини продовжує розвиватись навіть після народження. І внутрішні органи можуть стати на своє місце. У ранньому віці без наявності гострої симптоматики та дійсно небезпечних критичних моментів пуповинну грижу не оперують. Досить просто спостерігати за дитиною, щоб унеможливити ускладнення та своєчасно зреагувати на будь-які патологічні зміни.

Якщо до 10 років пуповинна грижа не зникла сама по собі, підключають консультацію хірурга та призначають планову операцію. Оскільки надалі захворювання може викликати не тільки дискомфорт і впливати на якість життя пацієнта, а й загрожувати його життю.

Як проводиться операція на пуповинній грижі

Видалення грижі здійснюється лише після консультації спеціаліста. Дитині необхідно буде показати гастроентерологу та хірургу. Тільки лікарі можуть дати рекомендації та висновок щодо необхідності хірургічного втручання. Сам процес здійснюється у кілька етапів:

  1. Введення анестезії. Для точного проведення операції та максимального спокою батьків та самої дитини рекомендується видаляти грижу під загальним наркозом. За відсутності протипоказань така анестезія є безпечною та дозволяє хірургу якісно виконати свою роботу.
  2. Операція грижі. Для цього використовуються малоінвазивні методи, які не передбачають сильних розрізів тканини та глибокого втручання. Один із найсучасніших методів – використання лазерного обладнання.
  3. Накладання швів. Хірургічні нитки, які використовуються, розсмоктуються згодом самі собою. А тому, що надрізи були невеликими, нитки залишаються практично непомітними і викликають дискомфорт.

Сучасна медицина дозволяє максимально швидко та безпечно видалити пуповинну грижу. Операція зазвичай легко переноситься дитиною і вимагає тривалого відновлення. Вже наступного дня після хірургічного втручання пацієнта можуть виписувати з дотриманням медичних рекомендацій у вигляді уникнення фізичної активності та дотримання лікувальної дієти.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний