Цукровий діабет 2-го типу

Що про нього треба знати?

У своєму розвитку захворювання проходить етапи комбінації інсулінорезистентності (нечутливості тканин до інсуліну) і дефіциту інсуліну, який, звичайно, не настільки виражений, як при діабеті 1 типу. У багатьох на початку захворювання визначається досить високий рівень інсуліну і навіть вище прийнятих норм. Це механізм адаптації - для того щоб перекрити опірність тканин до інсуліну, організм виробляє його у великій кількості. Це завжди люди із зайвою масою тіла або ожирінням. Саме жирова тканина гальмує дію інсуліну.

У міру «втоми» клітин підшлункової залози кількість інсуліну знижується, виникає його дефіцит. На цьому етапі виникають симптоми діабету, які наростають у міру зниження кількості інсуліну.

Саме тому діагноз цукрового діабету виставляється найчастіше тоді, коли насправді захворювання існувало вже довгий час. Це означає, що вже на момент постановки діагнозу мають місце ускладнення цукрового діабету.

Для контролю компенсації глікемії (рівня цукру) необхідно моніторити глікірованний гемоглобін двічі на рік (при стабільних значеннях) або кожні три місяці при корекції лікування в зв'язку з коливаннями цукру.

Показник ранніх змін в нирках (мікроальбумінурія) перевіряється двічі на рік з моменту постановки діагнозу.

Огляд стоп (наявність діабетичної нейропатії, ангіопатії) проводиться при кожному відвідуванні лікаря.

Стабільна компенсація всіх показників порушення обміну речовин (вуглеводного, жирового, згортання крові) допомагає добре себе почувати, вести максимально повноцінний спосіб життя, зберігати високу працездатність і запобігти розвитку ускладнень захворювання.

Першою лінією в лікуванні цукрового діабету є зміна характеру харчування і підвищення фізичної активності. На початковому етапі ці заходи можуть повністю нормалізувати порушення і значно відстрочити прийом медикаментів.

Тому сучасна тактика лікування ЦД 2-го типу, виходячи з концепції інтенсивної терапії, передбачає ранню діагностику захворювання, бажано на стадії преддиабета.

Преддіабет (достовірні класи ризику)

  • надлишкова маса тіла (ІМТ> 25), «центральний тип ожиріння»
  • вік> 45 років
  • наявність діабету в сімейному анамнезі
  • гіпертонічна хвороба (> 140/90 мм рт. ст.)
  • наявність атеросклерозу, подагри, ішемічної хвороби серця, інфаркти або інсульти в минулому)
  • хронічний пародонтоз, фурункульоз, грибкові захворювання
  • епізодичне підвищення глюкози крові на тлі стресових ситуацій
  • жінки, у яких дитина при народженні важив 4,5 кг і більше, були викидні, мертвонародження, наявність цукру в сечі під час вагітності
  • гестаційний діабет
  • полікістоз яєчників

Для всіх, хто входить до групи ризику, необхідно ретельно моніторити глюкозу крові. Проводиться тест толерантності до вуглеводів.

При порушенні толерантності до вуглеводів глюкоза крові через 2 години після прийому 75 г глюкози знаходиться в діапазоні 7,8 - 11,1 ммоль / л.

Це проміжний біохімічний показник між метаболізмом глюкози в нормі і при СД.

При виявленні ЦД необхідно застосовувати досить агресивну терапевтичну тактику для якомога більш ранньої та інтенсивної нормалізації глікемії з використанням всього арсеналу як немедикаментозних, так і медикаментозних засобів.

ЦД 2-го типу - стан, асоційоване з надмірною масою тіла або ожирінням. Контроль маси тіла є другим за важливістю параметром контролю після HbA1с (гликированного гемоглобіну, HbA1c).

Тому у виборі цукрознижувальної терапії ЦД 2-го типу необхідно обережно застосовувати препарати, які збільшують масу тіла, так як вона вже спочатку підвищена.

До сахароснижающим препаратів, потенційно збільшує масу тіла, відносять похідні сульфонілсечовини, тіазолідиндіони, інсулін.

Метформін і інгібітори ДПП-4 (Янів, онгліза) є нейтральними за впливом на масу тіла.

В даний час можливість зниження маси тіла на тлі цукрознижувальної терапії доведена для агоністів рецептора ГПП-1 (віктоза).

З огляду на різноманіття цукрознижувальних препаратів з різними механізмами дії, в світі прийнято строго індивідуалізований підхід до лікування кожного конкретного пацієнта.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
 
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний