Харчування при цукровому діабеті 1-го типу

У своєму ставленні до рекомендацій по харчуванню при цукровому діабеті пацієнти дуже часто впадають у дві крайності. Одні виходять з кабінету ендокринолога з думкою, що наступили «чорні» дні, і протриматися довго на «жорстких» обмеженнях навряд чи вдасться. Тобто, вже заздалегідь налаштувавшись, що будуть «грішити». Інші бояться зайвий раз з'їсти яблуко.

Обидва підходи не дають можливості належним чином нормалізувати цукор

Освіта і викид інсуліну в кров залежить від якості і кількості прийнятої їжі.

Поступила в кров глюкоза викликає секрецію такої кількості інсуліну, щоб цукор крові повернувся в норму. Частина глюкози йде на енергетичні витрати, частина відкладається у вигляді запасів на майбутнє - глікогену. Все, що не використовувалося, перетворюється в жир. Таким чином, у здорової людини підтримується відносно стабільний рівень глікемії незалежно від харчового раціону.

У пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу відсутня секреція власного інсуліну.

Тому час прийому і енергетична цінність їжі повинні бути прив'язані до ін'єкцій інсуліну. Якщо схема інсулінотерапії правильно підібрана «під пацієнта» - врахований його робочий графік, фізична активність і тип харчування, а прийоми їжі (надходження вуглеводів в кров!) Збігаються з піками дії інсуліну, то рівень цукру в крові залишається стабільно нормальним.

Ендокринолог повинен пояснити, коли максимально діє інсулін, як і які продукти підвищують рівень цукру. Часто просте незнання нівелює плюси сучасних інсулінів (аналогів) ультракороткого і тривалої дії, спочатку добре підібраних схем інсулінотерапії.

Планування меню

В ідеалі добова потреба в їжі визначається кількістю енергії, необхідної для здійснення повсякденної діяльності та підтримки оптимальної ваги. В ідеалі добова доза інсуліну повинна покрити прийняту їжу так, щоб рівень цукру крові не виходив за межі нормальних значень.

Спочатку доза інсуліну розраховується в залежності від ваги, вихідних значень глікемії, чутливості до інсуліну. Якщо переїдати, то це веде до збільшення дози. Збільшення дози призводить до переїдання.

Не можна обмежувати кількість вуглеводів менше, ніж на 50% від загального каллоража.

Це забезпечує необхідну кількість енергії. Інакше організм почне використовувати інші джерела.

У той же час для повного засвоєння жиру в організмі потрібно, щоб кількість вуглеводів в три рази перевищувала кількість жирів. В іншому випадку відбувається неповне згоряння останніх, що веде до накопичення проміжних продуктів обміну і розвитку кетоацидозу!

Вуглеводи повинні бути правильними! Тобто складними. Вуглеводи, які необхідно враховувати:

  • Зернові (хліб, крупи)
  • Фрукти і деякі сорти овочів (картопля, буряк, морква, зелений горошок)
  • Молоко і молочні продукти
  • Всі інші види овочів (крім перерахованих вище) і зелень мало або зовсім не підвищують цукор

Чим повільніше всмоктуються вуглеводи з продуктів, тим більше проявляється цукрознижувальний ефект кожної одиниці інсуліну

  • На підвищення рівня цукру крові впливають такі харчові фактори
  • Кількість і вид вуглеводів в продукті
  • Вміст баластних речовин
  • Швидкість прийому їжі
  • Зміст у страві білків і жирів, які утворюють з вуглеводами складні комплекси - вуглеводи всмоктуються повільніше. Важливо мати уявлення про гликемическом і інсуліновий індексі.
  • Алкоголь

Раціон повинен бути максимально збалансованим по білках, жирах, вуглеводах, мікроелементів і вітамінів. Цукровий діабет - порушення обміну речовин. Не треба посилювати цей стан дефіцитом або надлишком тих чи інших нутрієнтів.

Не завжди можна точно розрахувати, чи покриє звичайна доза інсуліну передбачуване блюдо. Загальне уявлення дає розуміння поняття хлібна одиниця (ХО). Це умовна одиниця виміру кількості вуглеводів в харчових продуктах. Вона дорівнює 10 г вуглеводів.

Слід пам'ятати, що в сніданок на ту ж кількість ХЕ потрібно більше інсуліну, ніж в вечерю. На кожну ХЕ потрібно 2ед короткого інсуліну днем, 1,6 ОД перед вечерею.

Використання ХЕ зручно тим, хто робить «підколки» під їжу. І необхідно при наявності інсулінової помпи.

Іншими словами, чим краще схема «їжа - фізична активність - інсулін», тим «рівніше» цукру. Причини коливань цукру, тим більш значних, можуть бути з'ясовані лише спільними зусиллями лікаря і пацієнта. Не обов'язково «огріхи» в харчуванні до них призводять. «Приховані» гіпоглікемії, наявність вираженої полінейропатії, захворювання печінки і нирок - далеко неповний перелік станів, які викликають зміни рівня глікемії. Однак відповідність «їжа - інсулін» має залишатися максимально вивіреним.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
 
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний