Папіломи, бородавки та родимки: відмінності, діагностика та лікування новоутворень

відмінність папіломи бородавок та родимок

Новоутворення на шкірі можуть не завдавати ніякого дискомфорту і залишатися безпечними. А можуть переростати в серйозніші захворювання, включаючи і рак шкіри. І якщо відмінність папілом від родимок помітно неозброєним оком, то з бородавками папіломи плутають досить часто.

Діагностикою, лікуванням та профілактикою новоутворень на тілі займається дерматолог. Сьогодні фахівці використовують сучасне обладнання для швидкого видалення бородавок чи папілом. Давайте розглянемо, чим ці два новоутворення відрізняються один від одного і чому вони з'являються.

Що таке бородавки та папіломи

Є види новоутворень на шкірі, які здебільшого є абсолютно безпечними і не доставляють жодного дискомфорту, окрім хіба що естетичного. До таких і належать папіломи та бородавки. Незважаючи на те, що вони зовні схожі між собою, це все ж таки два різні прояви.

Бородавки – новоутворення доброякісного типу, які мають шорстку поверхню. Їхній діаметр може становити до 1,2 см. Зазвичай у бородавок чіткі помітні контури, а також тілесний або трохи бурий відтінок. За характерними особливостями бородавки поділяються на 3 види:

 1. Звичайні. Найпоширеніший варіант. Можуть з'явитись на різних ділянках тіла. Є виступаючі освіти.
 2. Підошовні. Трапляються трохи рідше, ніж перший вид (приблизно в 15% випадків). Спостерігаються найчастіше у підлітків.
 3. Плоскі. Практично не височіють над шкірою, є близько 4% від інших типів бородавок.

Папіломи також вважаються доброякісними. Їх діаметр рідко перевищує 1 см. Зовні вони являють собою світліші та м'які вирости на маленькій ніжці. На відміну від бородавок, папіломи розростаються за відсутності лікування. І з часом їхня кількість на одній ділянці тіла збільшується. Особливо якщо у людини слабка імунна система.

Папіломи та бородавки: різниця

Чим відрізняються бородавки та папіломи між собою? Порівнюють ці новоутворення зазвичай за такими критеріями:

 1. Місце розташування. Якщо бородавки частіше виникають між пальцями ніг, на руках, підошвах та обличчі, то папіломи з'являються на шиї, спині, в ділянці грудей та пахв.
 2. Ніжка. Папіломи ростуть на ніжці, а у бородавок вона відсутня.
 3. Контури. Край бородавок рівний і добре простежується. А у папілом – рваний.

папіломи, бородавки та родимки

Чому з'являються папіломи та бородавки

Перед тим, як позбутися папілом і родимок на тілі, незайвим буде дізнатися про причину виникнення проблеми. На неї також важливо вплинути, щоб уникнути рецидивів.

Для бородавок та папілом характерна одна основна причина – вірус папіломи людини. Це досить поширена інфекція – у сплячому стані вірус перебуває у понад 50% населення планети. Однак це не означає, що половини людей на Землі є бородавками та папіломами. Вірус активізується при зниженні імунітету, тобто, наприклад:

 • дефіциту корисних мікроелементів в організмі;
 • стресу;
 • перенесеної інфекційної хвороби;
 • прийом деяких груп препаратів.

Чому, якщо вірус не такий небезпечний, бородавки та папіломи рекомендують видаляти? Справа в тому, що деякі його штами можуть стати причиною онкологічних захворювань та появи злоякісних новоутворень на шкірі. Саме тому людям із великою кількістю бородавок рекомендують на регулярній основі проходити дерматоскопію 1 раз на рік.

Як діагностують та лікують папіломи, бородавки на тілі

Як відрізнити папіломи від бородавок? Самостійно діагностувати те чи інше новоутворення не варто. Діагностика здійснюється в кабінеті у дерматолога, який за допомогою спеціального інструменту оглядає вирости на тілі. Так що, якщо у вас з'явилося багато нарости, краще не затягувати і звернутися до фахівця. Тим більше, що пошкодження бородавок та папілом може призвести до серйозних наслідків, аж до зараження пошкоджених ділянок інфекцією та запального процесу.

Займатися лікуванням у домашніх умовах категорично не рекомендується. Ми вже говорили про те, що пошкодження шкіри під бородавкою та папіломою може призвести до серйозних захворювань. Але навіть якщо ви все зробите акуратно, бажаного ефекту досягти складно. Все тому, що на місці видалення новоутворень згодом з'являться нові. Оскільки підшкірні клітини, що зберігають у собі вірус, ви не зможете відсікти в домашніх умовах.

Сьогодні дерматологи можуть вже за одну процедуру видалити доброякісні новоутворення, попередньо оглянувши їх та виключивши ускладнення, підозри на злоякісні нарости тощо.

Виділяють кілька ефективних методів видалення родимок, бородавок та папілом:

 • кріодеструкція родимок, бородавок та папілом;
 • радіохвильова терапія;
 • лазеро- або електрокоагуляція;
 • хірургічне втручання.

Останній метод практикується рідко. Видалення новоутворення лазером або холодом – безпечна, швидка та абсолютно безболісна процедура, що не потребує знеболювання ділянки, тривалого відновлення тканин тощо. А головне – такі процедури виключають рецидив – поява бородавок та папілом на місці їх видалення. Також лікар може прописати засіб від висячих родимок для зовнішнього застосування.

При цьому в ряді випадків бородавки та особливо папіломи можуть проходити самостійно. Часто після відновлення імунної системи. Оскільки за хорошого імунітету вірус папіломи людини стає неактивним.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний