Лапароскопія при позаматковій вагітності: показання, переваги

позаматкова вагітність

Лапароскопічна операція – найсучасніший безпечний метод лікування на початкових етапах позаматкової вагітності. Процедура дозволяє зберегти життя пацієнтки і більше - ніяк не впливає на подальший настання вагітності. Оскільки не викликає серйозних ускладнень на організм. Що робити після позаматкової вагітності і як відбувається відновлення після лапароскопії? Чому саме цей метод рекомендують провідні фахівці та які показання для лапароскопічного лікування позаматкової вагітності? Ми підготували відповіді на ці запитання.

Позаматкова вагітність: визначення та причини

При нормальному перебігу вагітності запліднена яйцеклітина з часом переміщається в порожнину матки для подальшого закріплення в ній. Однак є низка факторів, що призводять до того, що запліднена яйцеклітина закріплюється у фалопієвій трубі. Якщо ембріон залишається на будь-якому органі, крім матки, така вагітність вважається позаматковою.

З розвитком ембріона ворсини хоріона можуть дратувати тканини та слизові оболонки, викликаючи таким чином кровотечу. Категорія позаматкової вагітності визначається виходячи з того, на якому органі буде закріплений ембріон. Тобто вона може бути трубною, черевною, яєчниковою тощо.

З якою частотою у жінок виникає позаматкова вагітність? Приблизно 2-3 випадки зі 100. Чи можна виносити позаматкову вагітність? Ні. У більшості цих ситуацій ембріон є нежиттєздатним та швидко гине. При цьому для жінки така вагітність досить небезпечна, може призвести до серйозних ускладнень, включаючи смертельний результат.

Якщо раніше лікарі проводили аборт класичним методом, то сьогодні використовується безпечніша методика, за якою переривається позаматкова вагітність – лапароскопія.

Чому виникає позаматкова вагітність?

Досі вчені та гінекологи не можуть точно відповісти на питання, що викликає позаматкову вагітність. Серед основних факторів називають:

 • збій у гормональній системі;
 • аномалія розвитку статевих органів у жінки;
 • новоутворення у матці;
 • доброякісні чи злоякісні інфекції;
 • запальні процеси у сечостатевій системі;
 • перенесені складні хірургічні втручання на черевній порожнині;
 • спроби переривання вагітності засобами екстреної контрацепції тощо.

Самостійно визначити у себе позаматкову вагітність жінка не може. Оскільки цей процес відбувається так само, як і звичайний розвиток ембріона на ранньому етапі. Характерні симптоми з'являються лише на 4-8 тижні: з'являються сильні болі, кровотеча.

лапароскопія при позаматковій вагітності

Лапароскопія: показання для процедури та її переваги

Одне із показань використання такого методу, як лапароскопія – позаматкова вагітність. Вона проводиться перших 8 тижнях. Точкою звіту є день останньої менструації.

Чому так? Вся річ у тому, що ембріон у фалопієвій трубі розвивається дуже швидко і після восьмого тижня може порвати її. Тому на пізніших термінах лікарі наполягають виключно на хірургічному втручанні – порожнинній операції, після якої потрібне більш тривале відновлення.

Також позаматкова вагітність може піддаватися медикаментозній терапії. Однак ризиків тут більше. Оскільки процес проводиться без контролю лікарів. Ускладненням медикаментозної терапії може бути зараження крові через неповний вихід заплідненої яйцеклітини.

Лапароскопічна операція у цьому випадку має більше переваг:

 • вдається витягти ембріон, не ушкоджуючи фалопієву трубу;
 • сучасне обладнання дозволяє повністю витягти ембріон;
 • мінімальні втрати крові;
 • відсутність рубця — процедура не залишає після себе шрами, оскільки не проводиться розсікання шкіри;
 • реабілітація після позаматкової вагітності відбувається швидше, ніж при порожнинній операції.

Як підготуватися до лапароскопії

Насамперед необхідно записатися на консультацію до гінеколога. Саме він повинен призначати оптимальний для вас метод вилучення ембріона при позаматковій вагітності. Для чого огляд гінеколога перед операцією? Насамперед важливо оцінити стан фалопієвої труби, якщо запліднена яйцеклітина закріпилася саме на ній. Не завжди лапароскопія є рекомендованою.

Як проходить лапароскопія

Сама процедура триває трохи більше години і може вимагати загального наркозу. Формат лапароскопії підбирається виходячи зі стану пацієнтки, розміру ембріона і т.д. При цьому важливо врахувати, що пересадка ембріона з труби до матки при лапароскопії не проводиться. Запліднена яйцеклітина видаляється. Якщо відсутні серйозні патології, вдається отримати ембріон і зберегти маткову трубу. У такому разі у жінки зберігається здатність надалі знову завагітніти та виносити дитину.

Чи видаляють яєчник при позаматковій вагітності? Якщо операція проводиться на пізніших термінах і є серйозні ризики для здоров'я та життя пацієнтки, разом із фалопієвою трубою лікарі також видаляють яєчник.

Відновлення після операції проводиться за умов стаціонару. Перші 4-5 днів пацієнтці показано постільний режим та ретельний контроль лікарів за реабілітацією. Неприємні симптоми у вигляді болю та здуття живота проходять через 5-6 днів самостійно.

Що можна їсти після видалення позаматкової вагітності? Гінекологи рекомендують виключити з раціону на якийсь час надто гостру та солону їжу, смажені страви. Протягом 30 днів після лапароскопії не рекомендується підіймати тяжкості, наражати організм фізичної активності. Для відновлення органів жінкам рекомендується дотримуватися статевого спокою і носити спеціальні підтримуючі бандажі 3-4 тижні після процедури.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний