Хронічна анальна тріщина: симптоматика, діагностика та особливості лікування

хронічна анальна тріщина

Під анальною тріщиною зазвичай мають на увазі розрив слизової оболонки в анальному каналі, як правило, невеликого розміру. Вирізняють кілька стадій. І найбільш помітною та дискомфортною для пацієнтів є гостра, коли тріщина стає глибшою, схожою на поздовжній розріз. Також бувають ситуації, коли розріз зберігається протягом кількох тижнів і навіть місяців. І таким чином переростає у хронічне захворювання. Давайте докладніше розберемося з усіма симптомами хвороби, особливостями її діагностики, а також правил і етапів, як лікувати хронічну тріщину геморою.

Симптоматики хронічної тріщини геморою

У деяких випадках гострий симптом проходить без специфічного лікування. Необхідно просто дочекатися повного загоєння тканини і при необхідності – наносити мазі (болезаспокійливі або антисептичні). Однак коли неприємний симптом у вигляді анальної тріщини переходить на хронічний етап, пацієнти починають на постійній основі відчувати болючі відчуття та дискомфорт. По суті, це рана від геморою, яка не гоїться протягом кількох місяців. Не дивно, що біля неї утворюється не тільки рубець, а й відкриті ділянки, в які може потрапити в інфекцію і які стає джерелом хронічного болю та спазму в анальному сфінктері.

Згодом, якщо не розпочати лікування тріщини заднього проходу, у рані можуть зароджуватися та розмножуватися бактерії у людини. І якщо при гострій стадії симптоми поступово сходять нанівець, то у хронічній вони присутні на постійній основі. Серед них:

 • ріжучі сильні болі в анусі, найчастіше спостерігаються при поході до туалету;
 • поява згустків крові та незначні кровотечі при дефекації;
 • психологічні запори – пацієнти, які не бажають відчувати больові синдроми, не можуть сходити в туалет;
 • поява гнійних виділень при дефекації;
 • постійний свербіж та печіння в задньому проході, а також напади спазму.

На хронічній стадії пацієнта може турбувати рубець більше чи менше. Однак тріщина не гоїться, і синдром зберігається. Отже – вимагає негайного лікування.

Чому виникають хронічні анальні тріщини

Перш ніж розпочати лікування тріщин, варто зрозуміти причину їх виникнення. Від неї залежатиме тактика поведінки пацієнта відновлення організму. Однією з найпоширеніших причин є механічна дія на слизову оболонку ануса. І в такий спосіб її пошкодження. Приводом можуть стати запори чи діарея, використання клізми.

Проктологи називають такі причини хронічної тріщини геморою:

 1. Часті запори та тверді калові маси, які можуть ушкоджувати слизову оболонку.
 2. Частий стілець та діарея.
 3. Напруга м'язів при поході до туалету.
 4. У сильні фізнавантаження: підняття важких речей, виснажливі тренування і т.д.
 5. Наслідки пологів. У ряді випадків через особливості фізіології після народження дитини жінка стикається з ушкодженням анального каналу.

Як діагностується хронічна анальна тріщина?

Як дізнатися: геморой чи тріщина вас турбують? Насамперед записатися на консультацію до проктолога. Досвідчений фахівець розбирається у всіх симптомах та проведе огляд пацієнта, щоб підтвердити наявність тріщини та визначити її розмір, глибину, наявність ускладнень у вигляді шрамів чи запального процесу.

Після консультації проктолога може знадобитися додаткове дослідження, наприклад, лабораторна діагностика, інструментальні дослідження тощо. Остаточно поставити діагноз можна, задіявши такі методи:

 • пальцеве обстеження визначення тріщини;
 • аноскопія, що дозволяє оцінити стан прямої кишки;
 • ректороманоскопія для глибшого обстеження прямої кишки;
 • колоноскопія – дозволяє діагностувати й низку інших захворювань, у тому числі хворобу Крона;
 • лабораторні аналізи визначення бактерії у крові чи микрофлоре.

Методи лікування анальної тріщини

Лікування тріщини геморою у її гострій стадії проводиться з використанням медикаментозних препаратів зовнішнього застосування. Найчастіше це мазь для загоєння. Також проктолог може виписати пацієнту, наприклад свічки, тріщин кишки, які вже стали хронічними, свічками та мазями вилікувати практично неможливо.

Отже, якщо вас постійно турбує спазм і біль у задньому проході при дефекації, свербіж, печіння та інші неприємні симптоми, можливо, можуть знадобитися хірургічні операції або малоінвазивне втручання.

Високу ефективність сьогодні показало лікування радіохвилями. Терапія проводиться один раз в амбулаторних умовах, не потребує специфічної підготовки та тривалого відновлення після неї. Використовуючи спеціальне обладнання, що працює з високочастотними хвилями, лікар видаляє пошкоджені тканини. Процедура абсолютно безболісна і не вимагає наркозу. Максимум – локального знеболювання.

У деяких випадках пацієнту підходить виключно хірургічне втручання. Це серйозніша і складніша процедура, яка проводиться під наркозом. Відновлювальний період у разі збільшується до 30-40 днів.

Своєчасна діагностика та вибір кваліфікованого досвідченого фахівця дозволяють забути про таку проблему, як хронічна тріщина геморою. Головне – якомога раніше звернутися за допомогою. Тоді, можливо, для лікування синдрому достатньо буде медикаментозної терапії.

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
(095) 106-90-81 Telegram
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
(063) 034-31-02 Viber
пн-пт: 08:00-20:00
сб: 09:00-19:00
нд: 09:00-17:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний