Постковід і щитоподібна залоза

Про вплив постковіду на щитоподібну залозу розповість Ткачук Любов Анатоліївна – ендокринолог в Сіті Клініці+, кандидат медичних наук.

Функції та значущість щитоподібної залози годі й перераховувати –  всі види обміну речовин, тонус судин, активність мозкової діяльності, тонус кишківника, загальний імунітет, регулярність менструального циклу, стан шкіри та волосся, настрій, сон, потенція. Її гормони контролюють в тілі абсолютно все!

В сьогоднішній непростій епідситуації лікарі всіх спеціальностей по частинках збирають інформацію щодо наслідків перенесеної хвороби. Світ зіткнувся з вірусом, якого раніше не було. Немає знань, як з ним боротися, немає знань, як йому запобігти. Але, що найгірше, немає знань, як жити після перенесеного захворювання.

Всі лікарі діляться власним досвідом, допомагаючи зібрати хоч щось подібне до статистики ускладнень, допомогти пацієнтам запрофілактувати наслідки, або принаймні бути готовим до неприємностей.

Як поводиться щитоподібна залоза після перенесеного Ковіду?  Вона активно бере участь у формуванні імунітету, виробляє антитіла до вірусу. Але, в неї немає генетичних знань, такого вірусу вона раніше не бачила, тому свою захисну функцію виконати не може.

Набуваючи великого перенапруження в роботі, щитоподібна дає гіперфункцію, компенсаторно збільшує продукування своїх гормонів.

Часто, така ситуація виливається в справжній тиреотоксикоз, коли гормонів Т4 і Т3 стає настільки багато, що вони мають токсичний (отруйний) ефект, який проявляється скаргами на серцебиття, тривожність, підвищення артеріального тиску, нестачу повітря.

Пацієнти, які досі не зіткнулися з захворюваннями щитоподібної залози, можуть віднести такий стан на рахунок вірусної інфекції. Добре, якщо підвищення в роботі залози має тимчасовий характер і вона сама здатна через певний час нормалізувати свою функцію. Так буває не завжди, частіше – повинен втрутитися ендокринолог.

Пацієнти компенсуються на класичному лікуванні досить швидко, за декілька тижнів гормони нормалізуються, а ще через 2 тижні протокольної схеми лікування переходять в стан протилежний, – коли гормонів стає замало для життя.

Що робить лікар? Правильно, терміново припиняє або значно зменшує інтенсивність лікування. Але, «розігнана» вірусом функція залози не здається, – вона рецидивує. Через місяць-два основні гормони щитоподібної залози заходять на новий виток, хвороба повертається.

Такі «каруселі» можуть тривати в періоді, і ніхто не винен – ні лікар, ні пацієнт, і немає інструкцій, як коректно та швидко впоратися. Інтуїтивне лікування, досвід і довіра пацієнта до лікаря – це найкращий помічник. А ще – лабораторна діагностика, вміння дослухатися до змін в стані тіла, контроль основних фізіологічних параметрів.

 

Звичайно, через декілька років ми напишемо нові протоколи, видамо нові інструкції та методички, опануємо нові схеми й препарати. А поки що, пацієнтам слід бути пильними до свого самопочуття, А лікарям – відійти від класичних канонів лікування діагнозу. Бо світ вже ніколи не стане таким, як раніше…

Контакти

Записатися на прийом

вул. Анни Ахматової, 46А
м. Київ, вул. Анни Ахматової, 46А
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
пр. Науки, 30
м. Київ, пр. Науки, 30
 
пн-пт: 08:00-19:00
сб: 09:00-18:00
нд: 09:00-15:00
вул. Менделєєва, 10Б
м. Київ, вул. Менделєєва, 10Б
пн-пт: 09:00-18:00
сб-нд: вихідний